دولت با اخذ مالیات بر عایدی و حمایت ویژه از تولیدکنندگان و حذف بروکراسی اداری،مسیر تولید را هموار نماید

شنبه 1400/02/11 - 10:18 khorasanjonobi
در نشست مجازی رفع موانع از تولید بیان شد:

دولت با اخذ مالیات بر عایدی و حمایت ویژه از تولیدکنندگان و حذف بروکراسی اداری،مسیر تولید را هموار نماید

نشست تخصصی با موضوع الزامات رفع موانع تولید برگزار شد.

دولت با اخذ مالیات بر عایدی و حمایت ویژه از تولیدکنندگان و حذف بروکراسی اداری، مسیر تولید را هموار نماید.
به همت اندیشگاه سیاست پژوهی سازمان بسج اساتید خراسان جنوبی نشست تخصصی الزامات رفع موانع تولید با حضور دکتر سید احسان خاندوزی رییس فراکسیون تولید و فضای کسب و کار مجلس بصورت مجازی برگزار شد. اقای دکتر خاندوزی موانع بر سر تولید را به سه دسته تقسیم نمود و افزود بخشی از موانع مربوط به دشواری در فرآیند شروع به کار و مقدمات فرآیند تولید است.  متاسفانه در کشور ما دوره ثبت و دریافت مجوزها گاها یک ماه تا چند سال طول می¬کشد و گاها برای پیشبرد فسادهای در دستگاه¬های متولی جهت مساعدت مشاهده میشود ولی سهولتی که در بعضی کشورها انجام شده بعضا تا کمتر از یکساعت صدور مجوزها کاهش یافته است و نیاز است در کشور ما با راه¬اندازی سایتی جهت ثبت کسب وکارها، این فرآیند را تسهیل نمایند.
دسته دوم موانع مسیر تولید، فقدان زمینه¬های اوج¬گیری فرآیند تولید است، بسیاری از تولید کنندگان در مرحله توسعه دچار مشکل می¬شوند و جهت تمدید پروانه¬ها یا ارتقای تولید نیازمند مجوز جدید بوده که در این مسیر دچار مشکل می شوند و گاها بعضی سازمان ها در طی فرآیند تمدید و ارتقای فعالیت ها دارای روندهای کاملا متفاوتی هستند و بعضا روندها از استانی به استان دیگر متفاوت است که می بایست در این زمینه دستورالعمل هایی جهت یکنواختی روندها تهیه و دستگاه ها را موظف نماید تا در مسیر تولید همکاری بیشتری صورت پذیرد.
دسته سوم موانع تولید ایجاد مانع یا افزایش هزینه برای حرکت نهاده های تولید شامل افزایش هزینه نیزوی کار و مواد اولیه مورد نیاز است که بعضا اثار تورمی به حدی است که تولید کننده در برنامه ریزی در مسیر تولید دچار مشکل می شود.
از طرف دیگر وجود سیکلهای تورمی 6، 4 یا 3 ساله¬ها که ارزش افزوده چند برابری برای کالاهای سرمایه¬ای افراد ایجاد می نماید انگیزه سرمایه گذاران را در مسیر تولید کاهش می¬دهد بطوری که علاقه مندی جامعه را در جهت خرید مسکن، ماشین، سکه، ارز و .... را افزایش داده و انگیزه برای سرمایه گذاری در جهت تولید را کاهش می¬دهد.
بنابراین دولت با توجه به منابع محدود درآمدی و بودجه¬ای که در اختیار دارد می بایست دو نوع حمایت را از تولیدکنندگان داشته باشد یک حمایت عام که شامل همه تولیدکنندگان می شود و دوم حمایت خاص که می تواند شامل معافیت مالیاتی و یا اعطای مشوقهای ویژه جهت سرمایه گذاری در حوزه¬های راهبردی مثلا هتلینگ بیمارستانی جهت جذب توریست درمانی منطقه ای و... و اخذ مالیات از کالاهای سرمایه¬ای متناسب با ارزش افزوده می تواند رقبت سرمایه گذاری تولیدی را افزایش دهد.
 

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد امنیتی
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید.

پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)