طرح دغدغه‌های اساتید دانشگاه‌های استان در نشست هم اندیشی با سخنگوی دولت

استان خراسان جنوبی

طرح دغدغه‌های اساتید دانشگاه‌های استان در نشست هم اندیشی با سخنگوی دولت

نشست هم اندیشی اساتید، اعضای هیات علمی، نخبگان و فن آوران دانشگاه‌های استان خراسان جنوبی با حضور دکتر علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در مرکز همایش های استاد دکتر فروزانفر برگزار شد.

 به گزارش دفتر رسانه و ارتباطات نهضت استادی بسیج خراسان جنوبی، در این نشست، دکتر موسوی میرزائی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند طی سخنانی به دستاوردهای دولت و پروژه های متعدد تکمیل شده یا در حال ساخت در این دولت اشاره کرد و بیان داشت، درآمدهای بیمارستان های این استان، کفاف هزینه ها را نمی دهند چون یک دهم مساحت کشور را داریم و یک صدم جمعیت.

عضو هیات علمی دانشگاه بیرجند از خراسان جنوبی به عنوان استان فرصت‌های بکر نام برد و گفت: مرز و آموزش عالی از ظرفیت‌های این استان است. دکتر محمدرضا میری افزود: خراسان جنوبی دارای حوزه علمیه با قدمت ۹۰۰ ساله و مدرسه شوکتیه بیرجند به عنوان دومین مدرسه نوین ایران بعد از دارالفنون است.

وی با اشاره به اینکه آموزش عالی یکی از ظرفیت‌های خراسان‌ جنوبی گفت: یکی از مهمترین صادرات خراسان جنوبی معلم بوده و در گذشته مراکز تربیت معلم در این استان فعال بوده است. عضو هیات علمی دانشگاه بیرجند تصریح کرد: این دانشگاه در حال حاضر ۱۳ هزار دانشجو دارد که ۲ هزار و ۵۰۰ نفر در مقطع تحصیلات تکمیلی هستند.

ماموریت دانشگاه برای نگهداشت جمعیت

وی با بیان اینکه یکی از ماموریت‌های دانشگاه در خراسان جنوبی نگهداشت جمعیت است افزود: حق و حقوق اعضای هیات علمی دانشگاه‌های خراسان جنوبی با کارکنان برخی وزارتخانه ها تفاوتی ندارد و انتظار است عدالتی در این زمینه اجرا شود.

دکتر میری با اشاره به اینکه مرز فرصت است مشروط بر اینکه مورد توجه قرار گیرد تاکید کرد که باید از ظرفیت دانشگاه علوم پزشکی برای خدمات دهی به هم‌مرزهای خود استفاده کنیم و در دانشگاه بیرجند شهریه‌های تحصیل این افراد را کاهش داده‌ایم. همچنین باید امکانات تفریحی را برای دانشجویان در این استان فراهم کنیم. ظرفیت هیات امنا را نباید کمرنگ کرد.

رئیس دانشکده دندانپزشکی دانشگاه به نمایندگی از جامعه اساتید دانشگاه با اشاره به افزایش دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند خواستار ایجاد زیرساخت‌های لازم از جمله افزایش تعداد هیات علمی، فضای آموزشی و تجهیزات مورد نیاز شد.

خانم دکتر اکبری با بیان اینکه درخواست ما افزایش ضریب حقوقی در مناطق محروم و افزایش کف حقوق هیات علمی است ادامه داد: مزایای تشویقی خوبی برای پژوهشگران وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: اعضای هیات علمی در سنوات پایان کار با مسایلی از جمله سقف دریافت حقوق و مزایا، مالیات پلکانی و پرداخت نشدن پاداش پایان خدمت درگیر هستند.

عضو هیات علمی دانشگاه با بیان اینکه جامعه علمی کشور نگران وضعیت معیشتی خود است، افزود: در شرایط فعلی با کمبود هیات علمی در دانشگاه علوم پزشکی به خصوص در دانشگاه‌های مناطق کم برخوردار مواجه هستیم و در فراخوان‌های جذب، افراد شرکت کننده در همه رشته‌ها وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو نیازمند ایجاد زیرساخت‌های لازم است گفت: یک عضو هیات علمی جوان در حال حاضر ۱۸ تا ۲۰ میلیون تومان دریافتی دارد که برای تامین مسکن و حداقل‌های یک زندگی کفایت نمی‌کند.

ضرورت تسهیل فرآیند جذب دانشجویان خارجی در خراسان جنوبی

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد بیرجند، با اشاره به هم‌مرزی خراسان جنوبی با کشور افغانستان، اظهار کرد: «خواستاریم شرایط جذب دانشجویان خارجی به ویژه از افغانستان در استان تسهیل شود». دکتر نخعی بیان کرد: «دانشگاه آزاد در خراسان جنوبی دارای ۴ واحد با ۸۵۰۰ دانشجو بوده و ۳۰ درصد آموزش عالی استان را بر عهده دارد».

وی با بیان اینکه به دنبال راه‌اندازی رشته علوم پزشکی در دانشگاه آزاد هستیم، گفت: «اقداماتی از جمله اجرای پروژه بارورسازی ابرها در این دانشگاه انجام شده که بسیار حائز اهمیت است».

دکتر نخعی با اشاره به اینکه در راستای تولید ماشین‌های پرس ضربه‌ای، خواستار حمایت‌های لازم در تأمین امکانات و تجهیزات مورد نیاز هستیم، گفت: «همچنین در زمینه کشاورزی، مراکز تحقیقاتی ایجاد شده که می‌توان با تعامل و هم‌افزایی اقدامات شایسته‌ای انجام داد».

دکتر عبدالرزاق نژاد عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی نیز خواستار توجه ویژه به مسئله مسکن و معیشت اساتید دانشگاه ها شد و به محدودیت های آزمایشگاهی اشاره کرد و از بودجه سنواتی پایین، وضعیت خوابگاه های دانشگاههای صنعتی بیرجند، بزرگمهر قائنات و فرهنگیان بیرجند انتقاد کرد.

سند آمایش سرزمینی خراسان جنوبی بازنگری شود

عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور بیرجند، گفت: «سند آمایش سرزمینی استان توسط هیئت علمی دانشگاه‌های استان تدوین شده که نیازمند بازنگری در کل کشور است». 

دکتر محمد‌زاده، بیان کرد: «دانشگاه پیام نور دارای رتبه دوم آسیا و ششم دنیا از نظر دانشگاه باز و آموزش از راه دور است».

وی با بیان اینکه شیوه آموزش در پیام نور دانشجو محور و منبع محور بوده و به دنبال آموزش الکترونیکی و ترکیبی است، اظهار کرد: «دانشگاه در جهاد تبیین با همکاری بسیج اساتید اقدامات قابل توجهی داشته است».

دکتر محمد زاده اظهار اعلام کرد: «علی‌رغم تمامی کمبودها، دانشگاه پیام نور در خراسان جنوبی ۱۳ مرکز واحد با ۵۷۰۰ دانشجو دارد که همکاران این دانشگاه تاکنون ۹۴۷ مقاله پژوهشی در نشریات به چاپ رسانده‌اند».

آقای زینلی نماینده دانشگاه فرهنگیان نیز این دانشگاه را از مهمترین دانشگاه های کشور دانست که مرکز ثقل نظام تربیت است اما در استان خراسان جنوبی شاهد کمبودها و مشکلات زیر ساختی های از جمله کمبود فضای آموزشی، خوابگاهی و تعداد اعضای هیئت علمی هستیم. البته در این دولت حدود 13 عضو هیات علمی جدید به دانشگاه فرهنگیان بیرجند پیوسته اند و امیدواریم این روند ادامه یابد.

عضو هیات علمی دانشگاه فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی نیز گفت: در جامعه به پنجه‌های کارآمد هم نیاز داریم که در دانشگاه فنی و حرفه‌ای تربیت می‌شوند اما امروز دانشگاه فنی و حرفه‌ای به فرزند ناخوانده تبدیل شده‌ است.

دکتر مرتضی دلاکه‌نژاد افزود: بیش از سه هزار دانشجو در دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان در حال تحصیل هستند و باید بیش از گذشته به این دانشگاه در تخصیص اعتبارات توجه شود.

وی با اشاره به کاهش سرانه دانشجو در دانشگاه فنی و حرفه‌ای گفت: باید زیرساخت‌های این دانشگاه به خصوص خوابگاه دانشجویی دانشکده پسران بیرجند حل شود.

مهندس علی تقی زاده از پارک علمی و فناوری استان هم وضعیت زیرساخت های این مجموعه در مقایسه با استان های دیگر را مناسب ندانست و گفت: 30 فناور، فضایی برای کار ندارند که منجر به خروج آنها از استان خواهد شد. در عین حال و در همین فضای اجاره ای غیراستاندارد غیرکارگاهی، 200 شرکت ما توانسته اند 50 طرح دانش بنیان را اجرا کنند که بالاتر از تمامی استان های همسایه ماست.

وی تصریح کرد: همه هزینه ها را مانند شرکت های تهران پرداخت می کنیم اما حمایت ها از ما خیلی کم است. همچنین از بروکراسی اداری در پرداخت وام و حمایت های مختلف انتقاد کرد.

 

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.